Genelde düğünden 1 hafta önce saç ve makyaj provası yapıldığı gün tercih edilen veya edilmesi gereken bir fotoğraf çekimidir.

Artıları
+ Düğün bittiğinde tekrar gelinlik ve damatlık giymeyecek olmak çiftlere makul gelmektedir.
+ Tabi düğün sonrası ekstradan kuaför parası vermekten de kurtulabilirsiniz.
+ Düğün günü olmadığı için zaman ve stres sıkıntınız olmayacaktır. Güneşin tepede değil de daha yatay pozisyonda olduğu 16:00 – 20:30 arasında çekimizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eksileri
– Düğün fotoğrafcıları düğününüze yakın bir zamanda gelinliğinize zarar gelmesini pek istemez bu yüzden toprak, tarla, çimler vb. gibi risk taşıyan mekanlardan uzak durmaya özen gösterebilirler. Fakat siz bu durumu fazla önemsemezseniz ve durumu fotoğrafçınıza belirtirseniz hiç bir sorun yaşamazsınız. Kirli olabilecek yerlerde farklı bir elbisede güzel bir seçenek olacaktır !
– Denize girmek isteyen çiftlerimiz için tabî ki de uygun bir periyot değildir. Fakat günün ilk kısmını temiz diyebileceğimiz yerlerde gelinlik ve damatlıkla çekim tamamlandıktan sonra gelinde beyaz/sarı vb. bir elbise, damatta keten pantalon, askılar, spor ayakkabı vb. rahat elbiselerle rahatlıkla gün tamamlanabilinir.