Merhaba arkadaşlar, instagram çıktı mertlik bozuldu desem yeridir.

Son bir kaç yılda ortaya çıkan instagram düğün fotoğrafçılarının %99’un websitesi yok.

Niye açmıyorlar bilmiyorum ama, bir çift fotoğrafçı ararken; bu fotoğrafçı kimdir nedir diye google’da gezerken fotoğrafçının websitesinin olmaması bence büyük bir eksiklik.

Tamam sustum. Gelsin güzel fotoğraflar, güzel Adana, güzel insanlar.

Düğün Hikayesi, Türkiye için henüz çok yeni bir terim. Aslında dünyadaki wedding story kültürü çok daha önceleri başlamış durumda.

Dijital fotoğrafçılığın ve 90’lı yıllarda video kameranın gelişmesiyle dijital düğün davetiyeleri ve düğün hikayelerinin örneklerini görmek mümkün. Önceleri Almanya ve İngiltere’de görülmüştür. Ancak işin içine hikaye unsurunun da katılması ve kurgusal bir öykü haline gelmesi Amerika’daki örnekleriyle mümkün oldu.

Peki, sürekli adından düğün hikayesi diye bahsettiğimiz şey de nedir?

Öncelikle buna başka adlar da verildiğini söyleyelim. Bunlar düğün klibidüğün belgeselidüğün öyküsü vb. isimlerdir.

Biz daha çok düğün hikayesi terimini kullanacağız.

Düğün hikayesidüğün gününüzün sabahından o gecenin bitimine kadar olan süreyi kapsayan, klasikleşmiş düğün videoculuğuna karşı, daha öyküsel ve sinematik görüntüler almayı amaçlayan bir filmdir. Bu filmin içinde kurgusal unsurlar da olabildiği gibi bizden daha çok istenen düğün hazırlığının belgesel niteliğinde çekilmesidir.

Yani gelin ve damadın gözlerini açtığı düğün sabahından akşamına kadar çekilen eğlenceli, duygusal, yıllar sonra bile izlediğinizde duygulanacağınız bir kısa filmdir. Kuafördeki hazırlıklarınızla başlar, çevrenizde olup biten her şeyi çeker.

Daha sonra belirlenen bir dış mekanda çekimler yapılır ve dilerseniz düğündeki eğlenceli dakikalarınız da filme alındıktan sonra ekibimiz tarafından kurgulanır, görüntüler seçtiğiniz müziğin ritmine göre düzenlenir, renkleri sinema salonlarındaki gibi ayarlanır. En sonunda da benzeri olmayan bu film size teslim edilir.

Düğün hikayesi fotoğraf çekimleriyle yapılabildiği gibi; sadece video ya da fotoğraf ve video çekiminin birleşimiyle de yapılabilir. Bu tamamen gelin ve damadın isteklerine göre düzenlenir. Siz istediğiniz takdirde bir ömür boyu güzel anacağınız o panik halleriniz, heyecanlarınız, gülümsemeleriniz kayıt altına alınır.