Düğün fotoğrafçılığı düğün günü yapılan töreni ve eğlenceyi, daha öncesindeki hazırlıkları ve kurgulanan pozlarda fotoğrafların çekilmesidir.

Tüm bunlar geçmişten beri her çiftin düğün günleri için tercih ettikleri planlamadır.

Ancak son yıllarda bu tarzı biraz farklılaştırarak ve geliştirerek belgesel tarzda yaklaşım sergilenmektedir.

Bence düğün sürecinin fotoğraflanmasında bir fark yaratmak isteyen kişiler için bu alanda çalışmak daha doğru olacaktır.

Belgesel düğün fotoğrafçılığı, çiftin düğün öncesinde ve sırasında yaşadıkları anların tüm gerçekliğiyle ölümsüzleştirilmesini amaçlar.

Anlık olarak yaşanan bir mutluluk, duygusal anlar ve aileler ile olan paylaşımlar gibi özel pek çok an fotoğrafçı tarafından belgelenir.

En sonunda ortaya bir düğün hikayesi çıkarılmış olur. Bu hikâye, sürecin içindeki gerçek duyguları yansıtması itibariyle oldukça kıymetlidir.

Bu gerçekliğin kurgu olarak çekilen pozlardan daha kıymetli olduğunu düşünmeye başlayan çiftler, belgesel fotoğraf çekim tarzını daha çok tercih etmeye başlamışlardır. Tabi ki isteyen çiftler hatıra amaçlı poz fotoğraflar çektirdikten sonra belgesel düğün fotoğrafı çekimini de tercih edebilirler.

Klasik düğün fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık türleri içinde oldukça zor bir alandır.

Belgesel tarzda düğün fotoğrafı çekimi ise düğün gününün tamamını evlenen çift ile birlikte geçirmeyi gerektirmektedir.

Bilindiği gibi evlenme süreci oldukça stresli olabilmektedir. Fotoğrafçının hem mesleğini yaparken hem de çift ile diyaloğunu iyi bir şekilde kurabilmesi işini kolaylaştıracaktır.

Bunun sağlanabilmesi için düğün fotoğrafçısının sahip olması gereken özellikler bulunmaktadır.