DRONE EHLİYETİ NEDİR?

Drone ehliyeti SHGM üzerinden yada SHGM tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların herhangi birinden alabileceğiniz Drone uçuşları sırasında kolluk kuvvetlerinin sizden talep edeceği yegane evraktır. Bu basılı evrak aynı bir araç ehliyeti gibi olabileceği gibi bir sertifika görünümünde de olabilir.

DRONE EHLİYETİ ALMAK ZORUNLU MU?

Drone ehliyeti almanız 500gr ve üzeri cihazlar için zorunludur.

EHLİYETSİZ DRONE UÇURMA CEZASI NEDİR?

Üzülerek belirtmeliyizki, ülkemizde önce eylemler yapılıyor ve sonrasında yönetmelikler ortaya çıkıyor. Bu yüzden şuan için net bir ceza tarifesi yada kanunlar nezdinde tam olarak suç sayılmayan bu eylemlerin herhangi bir cezası yok. Alt ve üst limitlerde bir mahkeme gibi davranarak ceza kesmeye yetkili olan kuruluş SHGM’dir.

SHGM genellikle hantal işleyişi ve kuralcılığıyla ünlü hava işletmelerini ve havacılık sektörünü denetlemekle yükümlüyken, ani kararlar alarak hareket eden siviller ile muhatap olduğunda parmaklarını sallayarak çok rahat bir şekilde hem savcı hemde hakim olabilecek bir konuma kendini oturtmaktadır.

Büyük ihtimalle SHGM içerisinde yakın zamanda Drone kullanımıyla alakalı bir departman kurulacak ve SHGM hantallığıyla çalışmayan daha aktif ve hızlı karar ve tedbirler alabilen bir kurum oluşturulacaktır. Çünkü bir kullanıcının cihazını kaç metre yukarı çıkardığı yada gerçekten uçuşa izin verilmemiş bir yerde uçurup uçurmadığı konusunda Uçak yada Helikopterlerde yer alan kayıt tutma (Kamyonlardaki takometre gibi) cihazı drone modellerinin ekseriyetinde yer almıyor. Hal böyle olunca cezalar ve yaptırımlar hayatın gerçek akışı içerisinde afakilikten ileriye gidemiyor.

Tüm bu bilgilere karşın, cihazınızı eğitimini aldığınız kuralların dışına çıkmadan uçurmaya özen göstermenizde ve kanunlara uymak konusunda hassas davranmanızda hem sivil havacılık güvenliği hemde hayatların güvenliği için hayati önem bulunmaktadır.

Ehliyet Ehliyeti Ücretli midir?

Drone ehliyeti bir eğitim ile verildiği için bu ehliyeti düzenleme yetkisine sahip olan kurumların bir çoğu bunun için ücret talep etmektedirler. Örneğin bazıları üniversite öğrencileri için bunu ücretsiz sunmaktadırlar Yada bizim gibi bir firma da bu ehliyeti tamamen ücretsiz verebilmektedir.

Ehliyet alırken nelere dikkat edilmeli?