Düğün fotoğraf çekimi için dış mekan tercih eden çiftlerin en çok sorduğu sorulardan biri de en uygun saatler hangisidir sorusu.

Düğün fotoğrafçısı olarak her ne kadar bu sorunun cevabını bilsekte, çoğu zaman çiftlerin uygunluk saatine göre çekim planı yapmak zorunda kalıyoruz. bu her zaman iyi saatlere denk gelemiyor malesef. Peki nedir bu iyi saatler?

İyi bir fotoğrafın en önemli unsuru iyi bir ışıktır. ışığı fotoğrafa uygun hale getirebilmek içinse ışığın kontrol edilebilir olması gerekir. dış mekanda ana ışık kaynağı güneştir.dolayısıyla güneşin daha kontrol edilebilir saatleri tercih edilmeli. örneğin öğlen 12:00-15:00 arasında güneş tam tepededir ve fotoğrafa göre ayarlanamaz. Düğün fotoğrafçısı çiftini nereye yönlendirirse yönlendirsin güneş tepede olacak ve yukarıdan vuracaktır. Bu durumda yüzlerde gölgeler oluşur. Bu gölgeler çoğu zaman yüzünüzün simetrisini değiştireceğinden fotoğraflarda kendinizi beğenmeniz zorlaşır. bu durumda düğün fotoğrafçısı gölgeleri yok etmek için yüzünüze yansıtıcı yada harici ışık kaynaklarıyla ışık vurdurur. buda fotoğrafınızın daha yapay görünmesine neden olur.

Biz ekib olarak çiftlerimize öncelikle çekim için düğün günü dışında özel bir gün ayırmalarını tavsiye ediyoruz. Böylelikle fotoğraf çekimi için en iyi saatleri seçebiliyoruz. en iyi çekimlerimiz yaz aylarındaysak 16:00-19:00 saatleri arasında oluyor.

Dış çekim için en ideal saatler de bu saatlerdir. Biz çekimlerimizi genelde bu saatlerde yapıyoruz.

Bu saatlerde güneş ufuk çizgisine daha yakınlaşmaya başladığı için yatay şekilde yansıyor ve istediğimiz gibi yönlendirebiliyoruz.

Ayrıca o saat aralığında ki güneş daha sıcak tonlarda ve kontrollü yansıdığı için fotoğraflarınız çok daha iyi çıkacaktır.