Düğün fotoğrafçılığı herkes tarafından ya da her fotoğrafçı tarafından yapılabilecek olan bir iş değildir. Düğün fotoğrafçısı diğerlerinden ayrılan yukarıda belirttiğimiz özelliklere sahip olmalıdır. İyi bir bakış açısına sahip olmak ve fotoğrafçılık bilgisi açısından donanımlı olmak tüm fotoğrafçılık türlerinde profesyonel fotoğraf çekimiiçin gereken özelliklerdir. Ancak, yeni evlenen ve bu sürecin heyecanı içinde olan bir çift ile doğru iletişimi kurabilmek, kişisel özellikleri doğuran yeterli tecrübeye sahip olmadan başarılması zor olan bir şeydir.

Düğün fotoğrafçısının her zaman yeterli sayıda ve kalitede ekipmana sahip olması gerekmektedir. Önce bir makine alarak işe başlarım, para kazandıkça diğer ekipmanları alırım gibi bir mantık düğün fotoğrafçılığı için yanlıştır. Bu alanda önce yeterli ekipmana sahip olup daha sonra düğün fotoğrafçısı olmak gerekir. Çünkü kalitesiz yapılan işler sonucunda başarılı olmak ve ilerlemek mümkün olmamaktadır. Diğer bir yandan da insanların çok önem verdikleri bir günü kötü geçirmelerine neden olabilmektedir.

Düğün fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gereken önerilere bakalım.

Fotoğraf Çekimlerini RAW Formatında Yapın: RAW formatı fotoğrafların daha sonraki düzenleme aşamasında daha fazla detayın görülebilmesini ve düzeltilebilmesini sağlamaktadır. Bu formattaki fotoğraflar üzerinde düzenleme yapmak daha kolaydır. Düğün fotoğrafları için düzenleme çok önemli olduğundan fotoğraf çekimlerinde bu formatta çekimlerin yapılması kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca fotoğrafların RAW formatından JPEG formatına dönüştürülmesi mümkündür.

Ekipmanları ve Aksesuarları Yanınızda Bulundurun: Düğün fotoğrafçılığı farklı koşullarda çekimler gerçekleştirilmesini gerektirebildiği için sahip olunan çeşitli ekipmanların sürekli olarak yanınızda bulunması önemlidir. Tüm ekipmanları taşımak kolay olmayacağından bunlar arabada bulundurulabilir. Bir dizüstü bilgisayara sahip olarak fotoğrafların detaylıca incelenmesi sağlanabilir. Ayrıca yapılacak olan çekim için gerekli ekipmanların önceden planlanması ve hazırlıklı olunması gerekir.

Anı Yakalamaya Dikkat Edin: Düğün fotoğrafları en özel ve değerli anlardan oluşmalıdır. Bir düğün fotoğrafçısı tüm düğün sürecinin farkında olmalı ve özel anları kaçırmamalıdır. Çünkü, çift için fotoğraflardaki etkileyiciliği, baktıkları fotoğraftaki anın yarattığı duygular sağlayacaktır. Düğün fotoğrafçısının daha önce bu süreci yaşamış kişiler olması, sürece hakimiyet ve yaşanan duyguları anlayabilmesi açısından avantaj sağlamaktadır.