Düğün hikayesi; düğünün, düğün öncesi hazırlıklarla beraber oluşturduğu, gereksiz detaylardan sıyrılmış hikayesidir.

Hikaye kelimesini film olarak da kullanmak mümkündür. Zira film ve video dışında diğer hiçbir şekilde filmdeki kadar gerçeğe yakın bir hikaye anlatmak olası değildir.

Düğün hikayesi, düğün klibi, düğün belgeseli ve düğün günü hikayesi şeklinde de isimlendirilir.

Düğün hikayesinde maksat bir çiftin hayatlarının en önemli dönüm noktasını anılaştırmaktır.

Çiftin düğün günü sabahından, düğünün bitimine kadar her anının bir belgesel edasıyla tek tek ve olay olay görüntülenmesine dayanmaktadır.

Ekip, düğüne ait bir klip oluşturur. Çiftin beraber seçtiği bir şarkı ya da fon müziği arkaya konularak hazırlanan bu klibin görüntüleri düğün gününe ait görüntülerden oluşur.

Bu video, düğün kayıtlarının içerisine konulur ve kolaylıkla yıllarca saklanabilir.

Yaklaşık olarak 10 yıl kadar önce, düğün öncesinde, çiftlerin hazırlıkları halledilmiş bir şekilde dış mekan çekimi yapılırdı.

Sonra da belirli kamera ve fotoğraf makineleri ile düğün sırasında video sürekli kaydedilir, en mühim anlar da fotoğraf olarak çekilirdi.

Düğün hikayesi yukarıda bahsedilen klasik düğün medyalarının dışında bir çiftin, arkadaşlarına ve yakın çevrelerine sergileyebilecekleri yaratıcı bir filmdir.

Zira bu filmde bir yönetmen bulunur ve düğün sırasındaki heyecan ve kargaşa olmadığı için gelinler daha güzel, damatlarsa daha karizmatik görünürler.

Önemli olan düğün öncesi profesyonel bir kayıt yapmak ve bunu güzel bir kurgu üzerinden montajlanmaktır.