Deneyim; Düğün fotoğrafçıları her şeyden önce deneyimli olmalıdırlar.

Çünkü bu fotoğrafların en iyi şekilde çekilmesi, düzgün pozların yakalanması, açıların eşsiz olması, aksesuarlar ve çevredeki materyaller ile kurulan bağın uyumlu olması gibi pek çok faktör fotoğrafçının deneyimine bağlıdır. Elbette ki amatör ya da deneyimsiz bir fotoğrafçı daha uygun fiyatlara düğün fotoğraflayabilir; ancak ortaya çıkacak olan sonuç tatmin etmeyecektir.

Herşeyin hızlı olarak geliştiği düğün gününde profesyonel bir fotoğrafçı kritik anları bilir, neyi ne zaman ve nasıl çekeceğini bilerek hareket eder. Önemli anların fotoğraflarını kusursuzca çeker.

Ekipman; Fotoğrafçılığın gelişmesi ve daha da değerlenmesi noktasında kullanılan ekipmanların önemi de hayli fazladır. Bir fotoğrafçı kullandığı profesyonel aletlerden, yardımcı gereçlerden ve diğer seçeneklerden dolayı çok daha iyi çekimler yapabilir.

Profesyonel bir düğün fotoğrafçısının ekipmanı ortalama bir araç fiyatı kadardır.

Zaman; Fotoğrafçılar işleri için çok fazla zaman harcarlar. Örneğin bir fotoğraf çekimi öncesinde telefonlaşılır, çift ile buluşulur, istekleri sorulur, nasıl bir iş yapılacağı açıklanır ve bunlara benzer pek çok zaman alıcı durum yaşanır.

Üstelik sadece tüm gün fotoğraf çekmek ile de bitmeyen bu işler, bilgisayarda fotoğrafların düzenlenmesinden diğer organizasyon işlerine kadar uzanır. Büyük bir zaman harcanan düğün fotoğrafları özelinde fotoğrafçının aldığı para sadece çekim esnasında harcadığı zamana ödenmez.

Kalite; Kesinlikle en önemli faktör kalitedir. Bazı müşterilerimiz X fotoğrafçı bize şu kadar fotoğraf vereceğini söyledi. Siz kaç fotoğraf vereceksiniz diye soruyor.

Şunu belirtmeliyiz ki sayısal olarak fotoğrafın bir önemi yoktur. Birbirinin neredeyse aynısı 2000 fotoğraftan farklı ve sanatsal kalitesi yüksek 150 fotoğraf daha iyidir.